Arkadas.Org - Arkadaş Chat, Muhabbet, Mobil Sohbet Odaları
Arkadas.Org - Arkadaş Chat, Muhabbet, Mobil Sohbet Odaları

Yeni arkadaşlıklar kurmak isteyen kişiler için chat odalarında sohbetin tadı bir başka oluyor.

Mobil uygulamamız ile her an Chat Sohbet yapabilirsiniz

Güneşin Karanlık Kuzenleri

ERKEN EVREN

Evren 13,8 milyar yıl önce oluşmasının ardından genişlemeye başladı. Bir saniyeden daha kısa bir süre sonra sıcaklık çok aşırı bir şekilde yükseldi ve bugün evrende gözlemlediğimiz parçacıklar ortaya çıktı. Büyük Patlama'dan yaklaşık 70 bin yıl sonra evrene karanlık madde hakim oldu.

İLK '' YILDIZLAR''

Karanlık yıldızların Güneşe'e benzer bir kütle ile yaşamlarına başladıkları düşünülüyor. Bildiğimiz bir türden ilk yıldızlar oluşmadan önce, kütleleri zamanla milyonlarca katına çıktı. Karanlık yıldızlar yüzlerce ve hatta binlerce kilometreye kadar uzanan devasa hidrojen ve helyum bulutları ile çevriliydiler.

KARANLIK MADDE YOK OLMASI

Karanlık yıldızların merkezlerinde gerçekleşen reaksiyonlar nötralino karanlık madde ile onların zıt karanlık madde parçacıklarının birbirini yok etmesiyle ortaya çıkıyor. Çok yüksek orandaki karanlık maddenin reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ısı, bu yıldızların çökerek modern yıldızlara dönüşmesini engelliyor.

PARLAK BİR KARANLIK YILDIZ

Karanlık yıldızların merkezindeki yok olma süreci, bu yıldızların Güneş'in milyarlarca katı bir ışınım gücü ile parlamasına neden oluyor. Bu cisimlerin günümüzde halen var olması mümkün, yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu gibi teleskoplar bu cisimleri gelecekte tespit edebilir.


Diğer Konular

Diğer tüm içerikler burada!